Болдвин нишанел кон камера кога ја усмртил Хачинс

Алек Болдвин го носел револверот со себе и го вперил кон камерата за време на проба на снимањето на филмот „Rust“, кога оружјето испукало и ја погодило во градите директорката на фотографија Халина Хачинс, се наведува во судскиот документ објавен синоќа.

Писменото сведочење дава дополнителни детали за случајното пукање во Ново Мексико, во кое во четвртокот беше убиена 42-годишната Халина Хачинс, а режисерот Џоел Соуза беше ранет.

Кога на Болдвин му бил предаден пиштолот му било кажано дека е безбеден за употреба, беше објавено претходно во судските документи на властите во Санта Фе.

„Соуза рече дека Алек седел на клупа во црквата и вежбал да го вади пиштолот од појасот. Тој исто така рече дека Хачинс гледала преку неговото рамо кога слушнал нешто што звучело како камшик, а потоа силен истрел“, се вели во соопштението.

Хачинс била погоден во пределот на градите, се наведува во документот.

„Џоел нејасно се сеќава дека Халина се жалела на болка во стомакот и го фатила за торзото. Тој исто така рече дека почнала да се тетерави наназад и така паднала на земја“, се додава во соопштението. Хачинс рекла дека не може да ги почувствува нозете, им кажал на официјалните лица Рид Расел, снимател кој стоел покрај неа во моментот на пукањето.

По малку изгубениот Болдвин беше фотографиран во саботата пред хотел во Санта Фе како се гушка и разговара со Мет Хачинс, сопругот на починатата и нивниот деветгодишен син.

Во говорот на комеморацијата, Мет ја нарече смртта на неговата сопруга „огромна загуба“.

Засега никој не е обвинет за фаталниот инцидент што се случи за време на пробата на ранчот Бонанца Крик во близина на Санта Фе во четвртокот, но канцеларијата на шерифот ја продолжува истрагата.

Неколку медиумски извештаи изразија загриженост за безбедносните протоколи при снимањето на нискобуџетниот филм, а Соуза и Расел потврдија дека пред несреќата снимателската екипа го напуштила објектот наводно поради загриженост за недоволната безбедност на сетот.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Филм & ТВ

Scream 5: Кој се крие зад маската на убиецот?

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Read more

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Read more
 

Сцена

  • filter

Scream 5: Кој се крие зад маската на убиецот?

Читај повеќе

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Мараја Кери oд божиќната песна „All I Want For Christmas Is You“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите хорор филмови кои не смеете да ги гледате сами

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „No Time to Die“

Читај повеќе

Режисерот Филиповиќ во боите на виножитото: Не постои дел од мене од кој се срамам

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 скриени детали на филмски постери

Читај повеќе