Ф1 2020

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Ф1
МИА
/ 12.08.2020 / 20:57

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, ќе добие нова шасија на болидот за претстојното Гран при на Шпанија. Тимот од Маранело ова го објави во официјална изјава.


– Себастијан ќе добие нова шасија, бидејќи во анализата направена по трката во Силверстоун, откривме мало оштетување на шасијата, предизвикана од тешкиот контакт со работ на патеката. Оваа штета не дека може многу да влијае на брзината на автомобилот, но замената на шасијата на тимот му се чинеше логична одлука, имајќи ги предвид сите околности, се вели во изјавата на тимот.

Германецот оваа сезона постојано наидува на проблеми и се пожали на однесувањето на автомобилот. Во исто време, другиот пилот на Ферари, Шарл Леклер веќе успеа двапати да заврши на подиумот по пет одржани трки од Светскиот шампионат во Формула 1.

Трката за Големата награда на Шпанија ќе се вози в недела на патеката „Каталуња“ кај Барселона.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Ф1

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Read more

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Read more

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе