НБА 2023/2024

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Ноќта од саботата кон неделата се одиграа само три натпревари во НБА лигата, а победи славеа Орландо, Бостон и Минесота.

Бостон Селтикс го совлада Њујорк Никс со 116:102, благодарение на Џејлен Браун кој постигна 30 поени, додека Кристапс Порзињѓис додаде 22, а Џејсон Тејтум го заврши натпреварот со 19. Дерек Вајт постигна 13 поени, Џру Холидеј додаде 12, а двоцифрен беше и Ал Хорфорд со 10 поени.

На другата страна најдобар беше Џејлен Брансон со 34 поени, Џош Харт додаде 16, а двоцифрени беа и Донти ДиВинченцо со 12 и Мајлс МекБрајд со 11 поени.

Remote video URL

Минесота продолжи со одличните игри сезонава, па сега го победи Бруклин Нетс со 101:86. До победата ги предводеше Ентони Едвардс со 29 поени, додека Карл-Ентони Таунс додаде поен помалку. Мајк Конли го заврши натпреварот со 14 поени, а двоцифрен постигна и Кајл Андерсон со 12.

На другата страна Камерон Томас беше најдобар со 18 поени, додека Мајкал Бриџис додаде 15. Николас Клекстон го заврши мечот со 12 поени, а Дориан Фини-Смит 11, додека двоцифрен беше и Камерон Џонсон со 10 поени.

Remote video URL

Орландо Меџик се помачи со најслабата екипа сезонава воопшто, Детроит Пиостон, кој има скор од само 8 победи и сега дури 48 порази, но славеше со 112:109 на гостински терен.

Поените кај гостите беа прилично еднакво распоредени бидејќи Паоло Банчеро постигна 15, Џејлен Сагс, Германците Франц Вагнер и Мориц Вагнер по 14, Кол Ентони со 13, Гери Харис и Џонатан Ајзас по 12, а Вендел Картер 11.

Најефикасен на паркетот беше Кејд Канингем од Детроит со 26 поени и 7 скока, а кај домаќините се истакнаа и Италијанецот Симоне Фонтекио со 17 поени, Џејлен Дурен со дабл-дабл од 16 поени и 11 скокови и Французинот Еван Фурние со 13 поени. Никој друг од Детроит не постигна двоцифрен број на поени.

Remote video URL

Резултати:

Детроит Пистонс - Орландо Меџик 109:112
Њујорк Никс - Бостон Селтикс 102:116
Минесота Тимбервулс - Бруклин Нетс 101:86

Табела:

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе