Божиќ или Божик?

Кај многумина постои една дилема за тоа како правилно се пишува, но и изговара денот на Христовото раѓање - Божик/ќ.

Зборот Божиќ во македонскиот јазик доаѓа од српско-хрватскиот јазик од зборот Божић/Božić, што е всушност деминутив на Бог, односно значи „мал Бог“.

Hrvatska enciklopedija вака го објаснува зборот Božić:

„Božić (deminutiv od Bog, tj. mali Bog), hrvatsko ime kršćanskog blagdana Isusova rođenja“.

Со оглед на тоа што во македонскиот јазик го нема истото значење за мал Бог, со текот на годините зборот почнал полека да се претвора од Божиќ во Божик.

Денес правописно и двете верзии се прифаќаат, со тоа што поновата форма Божик е поприфатлива, додека Божиќ веќе се смета само за алтернатива.

Така вели Толковниот речник на македонскиот јазик, чија онлајн верзија вака го објаснува Божик:

 

додека за Божиќ речиси и да нема објаснување:

 

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Теми и коментари

ХПВ инфекцијата не треба да биде смртна пресуда: Колку системот ги препознава здравствените проблеми на жените?

Read more

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Објавени платите на премиерот и министрите: Најголема зема Мицкоски – 2.280 евра, најмалата министерска е 1.880 евра

Читај повеќе

Netflix „експлодира“

Читај повеќе

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Читај повеќе

Полнач за мобилни итно повлечен од српскиот пазар поради опасност од пожар и струен удар

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе