Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Песто пастата е одлична идеја кога ви треба брз ручек од само неколку состојки.

Пастата е едно од најпознатите јадења во италијанската кујна, а може да се приготви на милион начини. Покрај тоа што се вкусни, италијанските тестенини брзо се подготвуваат, а ние ви пренесуваме одличен рецепт. Направете песто паста со само неколку состојки и за помалку од половина час. Ова е одлична идеја кога ви треба брз и вкусен оброк.

Потребни состојки:

  • 450 гр макарони
  • 2 лажици маслиново масло
  • ½ кромид
  • 2,5 лажици песто сос
  • 2 лажици рендан пармезан

Подготовка:

Истурете вода во тенџере и оставете да зоврие. Потоа додадете ги макароните, мешајте често за да не се залепат за дното и варете околку колку што пишува на пакувањето. Вo никој случај не оставајте да се варат подолго од наведеното, бидејќи нема да бидат ал денте. Никогаш при варењето било каква паста не ставајте сол или масло во водата. Откако ќе бидaт готови, процедете ги макароните (немојте да ги ставате под млаз ладна вода!).

Загрејте го маслиновото маслото во тава, а потоа додадете исечкан кромид и пржете додека не омекне. Потоа додадете го песто сосот и зачинете по желба. Добро измешајте. Оставете на шпорет уште неколку минути и тргнете од оган

Во тавата додадете ги макароните и убаво измешајте, па посипете со рендан пармезан.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Рецепти

Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Read more

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе