Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Американското вселенско летало Osiris-Rex вчра ја напушти орбитата на астероидот Бену, од кој лани собра примероци прашина, и го почна долгото патување назад на Земјата.

Вселенското летало вчера изврши успешен маневар, активирајќи ги дополнителните генератори за да може сондата да се намести на точната траекторија кон Земјата. Инженерите од Центарот Локид Мартин во Литлтон, Колорадо, потврдија дека дополнителните генератори работеле седум минути.

Пред неа е голема оддалеченост што мора да ја помине пред да слета во пустината во Јута на 24 септември 2023 година, каде ќе испушти капсула полна со примероци од астероидот Бену. Сега ѝ следи двегодишно патување во ќе помине растојание од 2,3 милијарди километри.

Remote video URL

Osiris-Rex „се оддалечува од Бену со брзина поголема од 600 милји на час“ на пат кон дома, рече Данте Лаурета, шеф на мисијата, во видеопреносот на НАСА од настанот. Сондата од астероидот носи повеќе од 60 грама примероци.

Вселенското летало беше лансирано кон астероидот Бену од Флорида во 2016 година и влезе во неговата орбита во октомври 2020 година, со што стана првото вселенско летало што некогаш кружело околу астероидот. Потоа започна операцијата со висок ризик.

Сондата постепено се приближуваше до астероидот и ја издолжи роботската рака со уред за земање мостри. Таа стапи во контакт со астероидот неколку секунди кога уредот ја допре негвата површина, предизвикувајќи експлозија на компримиран азот доволно силен за да крене прашина од површината, која потоа беше заробена во посебен резервоар.

Научниците од НАСА беа изненадени кога дознаа дека роботска рака потона неколку сантиметри во површината на астероидот, што сугерира дека „површините на таквите астероиди можат да бидат прилично меки“, рече Лаурета.

Собрани повеќе примероци од планираното

Токму поради ова, беа собрани повеќе примероци отколку што првично беше планирано, па вратата на резервоарот се заглави. Мисијата за малку ќе пропаднеше.

Но, инженерите на крајот успешно ги затворија и ги преместија скапоцените примероци во капсула прикачена во средишниот дел на леталото.

Osiris-Rex остана со астероидот Бену неколку месеци и го проучуваше кратерот на површината и сега конечно се враќа на Земјата.

Remote video URL

Откако ќе ја испушти капсулата во атмосферата на Земјата и ќе слета во областа Јута, леталото ќе остане во вселената, а доколку му остане доволно гориво, НАСА би можела да го испрати на нова мисија.

Откако ќе се најдат на Земјата, примероците ќе бидат пренесени во вселенскиот центар на НАСА „Џонсон“ во Хјустон, но научниците ќе анализираат само 25 проценти, а останатите 75 проценти ќе останат недопрени за да можат да ги проучуваат идните генерации експерти од целиот свет, кои веројатно ќе имаат понапредна технологија, објави агенцијата.

Анализата треба да им помогне на научниците подобро да го разберат потеклото на Сончевиот Систем и развојот на Земјата како планета на која има живот.

Remote video URL
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Наука

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе