Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Продуцентот на филмовите „American Psycho“ и „Spring Breakers“ е познат по неговите необични и иновативни домови кои се градат по негова желба и замисла.

Крис Хенли ја одушеви јавноста со неговата „невидлива“ куќа која е покриена со огледала однадвор. Оваа куќа беше завршена во 2019 година и потсетува на легнат облакодер.

Сега ја гради куќата Starburst House која личи на ѕвезда што експлодира. Градбата се состои од 21 бродски контејнер, а оригиналната идеја е на лондонскиот архитект Џејмс Витакер кој ја дизајнирал како канцелариски простор за рекламен стартап во Германија, но компанијата пропаднала. Од 2017 година тој соработува со Хенли за прилагодување на дизајнот и по три години планирање конечно е одлучено да се почне со градење годинава.

Внатрешноста на куќата се протега на 2.000 квадаратни метри, а се состои од влезен ходник, централен дневен престој, кујна и заедничка бања, како и три спални соби од кои секоја има засебен тоалет.

Хенли овој дом го има замислено како креативен простор во кој ќе може да вежба јога, да медитира, да пишува сценарија и најважно – да танцува слободно.

реклама
sp.jpg

На Избирачкиот список ќе стои и фотографија

Read more
Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Read more
„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

Read more
КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Read more

Архитектура

Сè е во деталите: Идеи за уредување на мал стан

Read more

Поглед во луксузната вила на Елен Деџенерис која се продава за 40 милиони долари

Read more

Направете сами: Есенски декорации кои ќе го разубават вашиот дом

Read more

Жолта, сива или зелена: Која боја е совршена за спална соба?

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе