Да не остане покусо од другарите милијардери– Илон Маск утре носи цивили во вселената

SpaceX утреќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата, прва исклучиво со цивили.

Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за својот дел од колачот наречен вселенски туризам.

Мисијата Inspiration4 го заокружува летото во кое милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос полетаа во вселената со вселенските летала Virgin Galactica, односно Blue Origin, во интервал од само неколку дена во јули.

Летот на SpaceX го изнајми американскиот милијардер Џеред Ајзакман, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за обработка на плаќања Shift4 Payment, исто така искусен пилот.

Точната сума што ја плати на SpaceX не е објавена, но станува збор за десетици милиони долари.

Мисијата е далеку поамбициозна отколку неколку минути во бестежинска состојба, како што можеа да купат клиентите на Virgin Galactica и Blue Origin.

Вселенското летало Crew Dragon на SpaceX ќе лета подалеку од орбитата на Меѓународната вселенска станица (МВС).

„Не е дека не постои ризик“, рече Ајзакман во епизода од документарецот на Netflix за мисијата.

„Се возите во ракета со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Во такви услови има ризици“.

SpaceX веќе десетпати досега достави астронаути на МВС за НАСА, но ова ќе биде првпат да не носи професионални астронаути во вселената, туку цивили.

Полетувањето е закажано за среда во 2 часот наутро по средноевропско време од лансирниот полигон на Центарот Кенеди на НАСА во Флорида, од каде што беа лансирани мисиите Apollo на Месечината.

Заедно со Ајзакман, кој е командант на мисијата, беа избрани тројца цивили да патуваат низ процес кој започна со реклами на Супербоул во февруари.

Секој член на екипажот е избран да претставува еден столб на мисијата.

Најмладата, Хејли Арцено, преживеа рак на коските како дете и го претставува столбот „надеж“. Таа ќе биде првиот човек со протеза во вселената. „Одиме ли на Месечината?“, Праша таа, кога ѝ беше понудено место. „Слушнав дека луѓето не биле таму со децении“, рече таа со насмевка.

29-годишната девојка е избрана затоа што работи како помошник лекар во болницата Св. Џуд во Мемфис, а другата патничка е нејзиниот донатор, со што се обезбедува место за „великодушност“. Крис Семброски (42) е поранешен ветеран на американското воздухопловство, кој сега работи во воздухопловната индустрија.

Последното место - „напредок“ - ѝ беше понудено на Сијана Проктор, 51-годишна професорка по геонауки, која за малку ќе стане астронаут на НАСА во 2009 година. Таа ќе биде само четвртата Афроамериканка во вселената.

За време на нивниот тридневен престој во орбитата, ќе се следат нивниот сон, отчукувањата на срцето, крвната слика и когнитивните способности.

Пред и по летот, ќе се спроведат тестови за да се проучи ефектот на летот врз нивните тела. Целта е да се соберат податоци за идните мисии со цивили.

Целта на мисијата е да се направи простор достапен за повеќе луѓе, иако патувањето во вселената во моментов е само делумно возможно за неколкумина привилегирани.

„Во целата човечка историја, помалку од 600 луѓе биле во вселената“, рече Ајзакман. „Горди сме што нашиот лет ќе придонесе за оние што ќе патуваат по нас.“

URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе