Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Dacia Duster веројатно нема да биде понуден како целосно електричен автомобил во скоро време, изјави шефот на компанијата Денис ле Вот.

„Не знам кога тоа би можело да се случи. Има уште такви одлуки кои треба да се донесат, имајќи предвид дека новиот Duster сигурно ќе се продава уште осум години или подолго“, изјави Ле Вот за веб-страницата Autocar.

Тој додаде дека, барем до 2032 година, ќе има доволно „простор“ на пазарот за Duster да остане „главно базиран на мотор со внатрешно согорување“.

„Компанијата која ни е сопственик (Renault) се движи кон електрификација на автомобилите. Секако дека и Dacia се движи во таа насока, но не толку брзо. Ние нудиме алтернатива во секое време", изјави Ле Вот.

Тој рече дека моторите со внатрешно согорување се „срцето и душата“ на автомобилите на Dacia и дека „во одреден момент тие ќе завршат како целосно електричен бренд, но ќе зависи од поединечните модели, односно нивниот циклус кога ќе има нови“.

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Авто новости

Audi го одложи електричниот седан, A8 останува во продажба

Read more

Maserati го претстави новиот GranCabrio

Read more

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more
 

Автомобили

Audi го одложи електричниот седан, A8 останува во продажба

Читај повеќе

Maserati го претстави новиот GranCabrio

Читај повеќе

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе