Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Производителот од Mioveni, во сопственост на францускиот гигант Renault, го доживеа постигнувањето на историскиот праг: продажбата на 8-милионитиот автомобил, од 2004 година до денес.

Романскиот производител на автомобили Dacia е основан во 1968 година под името UAP или, со други зборови, Uzina de Autoturisme Pitesti. Трите иницијали може да се најдат и на првиот амблем на брендот, заедно со орел качен на врвот на планински венец (како референца за Карпатите).

Името Dacia за прв пат се појави во 1980 година, кога производителот од Mioven доби ново лого, со црна позадина.

Во 1999 година, Renault Group ја презеде Dacia, а во 2003 година го запознаваме третиот амблем во историјата на компанијата, во кој името е испишано на сина позадина. Покрај тоа, тоа беше првото лого на Dacia што беше познато надвор од границите на Романија, благодарение на моделот Logan, кој дебитираше во 2004 година.

Иако Logan првично требаше да се продава само во Романија, на крајот почна да се продава и на другите источноевропски пазари, а многу брзо овој популарен седан се прошири и на богатите западноевропски пазари.

Четири години подоцна, Dacia го лансираше моделот Sandero, а со тоа и ново и помодерно лого кое многумина го поврзуваа со „отварачот“. Во 2021 година, Dacia го претстави најновото и во исто време најмодерното лого, во форма на две трогателни букви C, кое е присутно на сегашниот опсег и кое го оддалечува од сите претходни.

Но, враќајќи се во 2004 година, во последните 19 години, моделите на Dacia почнаа да се продаваат во 44 низ Европа. Франција стана главен пазар, а по неа следува Италија. Втора година по ред, Dacia ја предводи листата на малопродажни брендови во Европа. Од 2017 година до денес, Dacia Sandero е најпродаваниот автомобил на малопродажниот пазар во Европа, додека Duster беше втор минатата година.

Денес, гамата на Dacia се состои од модели како што се Spring, Sandero, Sandero Stepway, Duster, Jogger и, се разбира, Logan. Сите тие придонесоа да се достигне бројката од 8 милиони продадени автомобили во последните 19 години. Но, убедливо најпопуларен е Sandero (првенствено верзијата Sandero Stepway) со 2,78 милиони примероци. Следи Дастер со 2,26 милиони примероци и Логан со 1,97 милиони продадени примероци.

Пред 2012 година, Dacia имаше само една фабрика, онаа во Миовен. Таму се склопуваат модели како што се Logan, Sandero, Sandero Stepway, Duster и Jogger, но од 2012 година е отворена фабрика во Тангер, Мароко, каде што се произведуваат и Logan, Sandero, Sandero Stepway и Lodgy. Седум години подоцна, производството на Logan, Sander и Sander Stepway исто така беше проширено во фабрика во Казабланка, Мароко.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе