Дали сте знаеле дека имаше електричен Голф?

Volkswagen долго време експериментира со електрична енергија, многу пред да стане важна тема во автомобилската индустрија.

Историјата на најпопуларниот модел на Volkswagen, Golf, е и историја на развојот на електричниот погон.

Оригиналниот Golf дебитираше во 1974 година. Две години подоцна, производителот од Волфсбург претстави две нови верзии, легендарниот спортски GTI, но и електричниот Golf.

Ова експериментално возило беше искористено за истражување на погонот на електричните автомобили по нафтениот удар во 1973 година и зголемувањето на цените на горивото. Беа произведени само неколку примероци.

Сепак, Volkswagen тој проект не го затвори во фиока. Тој се врати на електричниот Golf во 1981 година под името CityStormer, кој беше развиен во соработка со снабдувачот на електрична енергија RWE.

Во возниот парк на RWE беа произведени и користени околу 25 возила, со оловни батерии со вкупен капацитет од 11,4 kWh, што беше доволно за околу 60 километри автономија.

Автомобилот тежеше околу 1.500 кг, 600 кг повеќе од стандардниот Golf I, а неговиот електричен мотор поставен напред развиваше само 22 КС. Доволна за максимална брзина од 95 км/час, која ја постигнуваше за 13 секунди.

По првата генерација на Golf, Volkswagen експериментираше со електрични погони до третата генерација. Потоа застана, до Golf 6, па Golf 7, па електричниот компактен ID.3.

Тагови
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Авто новости

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Read more

Што значат бројките и буквите на гумите?

Read more

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Read more

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more
 

Автомобили

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе