Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Кога ќе се спомне киоскот од времето на Југославија, повеќето луѓе помислуваат на дизајнот на Саша Махтиг и црвеното здание К67, а често е заборавена верзијата на македонскиот архитект Александар Никољски, која се викаше KC-190.

Фотографии од моделот на модуларниот киоск KC-190 беа објавени на Instagram  профилот Spomenik Database, која ја истражува историјата и фотографиите на апстрактните споменици и модернистичката архитектура на регионот на поранешна Југославија.

Во текстот што ги придружува фотографиите се наведува дека кога станува збор за повеќенаменскиот модуларен киоск од југословенската ера, најголемо внимание и фокус најчесто оди кај неговиот зачетник, словенечкиот дизајнер Саша Ј. Мехтиг кој го дизајнираше познатиот киоск К67.

Сепак, постои и „помалку познатата“ верзија KC-190 дизајнирана од Александар Никољски.

„Заборавената фигура која исто така многу придонесе за нивниот статус на легенди беше македонскиот дизајнер и архитект Александар Никољски, кој дополнително го истражуваше концептот на модуларни киосци, создавајќи неколку дополнителни варијанти и стилови во текот на 70-тите и 80-тите години, како моделот KC-190, кој може да се види на неодамнешните фотографии од Крагуевац, кој е обоен во светли нијанси слични на тоа како се обоени киосците K67 на Махтиг“, пишува на страницата.

Моделите KC-190 се создадени од производителот на PVC „Треска полипласт“ во Струга, Македонија, а киосците на Никољски беа дистрибуирани низ Југославија, како и во поголемиот дел од Источна Европа, а многу од нив може да се најдат низ регионот до ден-денес.

Попознатиот модел К67 или „црвена кутија“, минатата година дури беше дел од инсталацијата во рамките на проектот „Times Square Transmissions 2021“ во Њујорк и се користеше како диџејски штанд за пуштање музика.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Архитектура

15 најекстравагантни домови на славни личности

Read more

Како изгледа најлуксузниот бункер за во случај на апокалипса?

Read more

Град во град: Чудо на архитектурата од 9 милијарди долари

Read more

15 најоткачени згради во светот

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе