Дали Tesla Model S навистина го сруши Нирбургринг рекордот на Porsche Taycan?

Откако новото Porsche Taycan постави рекорд на патеката Нирбургринг за најбрз електричен автомобил со четири врати, Tesla правеше сѐ што може да го сруши тој рекорд со нејзиниот Model S.

Се чини дека американскиот производител успеа во тоа, но уште не е докрај јасно под кои услови, со колкава моќност и по која цена.

Според германското списание за автомобили Auto Motor und Sport, модифицираниот Tesla Model S наводно постигнал време одд 7 минути и 23 секунди за еден круг, што е речиси 20 секунди побрзо од Taycan.

реклама

Авто-мото

Нов проект: CityHawk, електричен летачки автомобил

Read more

Како звучи холандскиот 2G суперспортски D8 GTO JD70?

Read more

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more

Нови видеа

play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Read more
play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more
play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more
play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Read more
play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more
play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more
play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more
play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Read more
play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more
play_arrow

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more