Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Дали некогаш сте разговарале со пријател за одреден производ, а неколку часа подоцна да видите реклама за истиот производ на апликациите за социјални мрежи? Не сте единствените.

Студиото BDG и OnePoll спроведоа истражување меѓу 1.000 членови на генерацијата Zoomer (наречена по Generation Z, т.е. оние родени помеѓу средината на 90-тите и почетокот на 2010-тите) во САД за да видат како се справуваат со проблемите со приватноста и безбедноста на нивните телефони. Откриле дека 69 отсто од испитаниците мислат дека нивните приватни или лични разговори се прислушувани на нивните уреди.

Каде и да се свртите, се чини дека постојано ги изложувате вашите податоци. За среќа, постојат неколку начини да ги зачувате вашите информации безбедни додека уживате во користењето интернет на мобилен.

Прво, ако помислата дека некој ги слуша вашите разговори ве преплаши, приспособете го пристапот до камерата и микрофонот во поставките на телефонот.

Сакате уште еден совет? Проверете го Permission Manager кој ви овозможува да видите кои апликации можат да пристапат до вашите податоци. Исто така, можете лесно да ги ажурирате вашите поставки за да имате транспарентна контрола врз она што се споделува во вашите апликации.

И конечно, редовно ажурирајте ги вашите лозинки и не користете лични податоци. Речиси половина од испитаниците во истражувањето рекле дека користат детали од нивниот личен живот (како датумот на раѓање) во нивните лозинки.

Уште полошо, 40 проценти тврдат дека користат иста лозинка за различни сметки. Накратко, не правете го тоа.

Ако мислите дека е време да ја вратите контролата врз вашите податоци и безбедност, имате среќа. Со Samsung Security & Privacy Dashboard, вие избирате кој и кога има пристап до вашите податоци.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Интернет

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Read more

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Read more

Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

Read more

Сакате подобар Wi-Fi сигнал? 7 работи го блокираат вашиот рутер

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе