Данец е првиот ракометар заразен со Covid-19

Бекот на Рајн-Некар Левен и на данската репрезентатија, Мадс Менса Ларсен, е првиот ракометар заразен со корона вирусот.

По фудбалот и кошарката, корона вирусот пристигна и во светот на ракометот. Денеска на својата официјална веб-страница германскиот тим објави дека играч од нивниот тим е позитивен на вирусот.

„Тој имаше симптоми на грип минатата недела и потоа беше тестиран за корона вирусот на што излезе позитивен. Менса, кој сега вели дека се чувствува добро, беше веднаш сместен во 14-дневна домашна изолација заедно со неговата фалимија“, стои во клупската објава.

Менса веќе се договори со Фленсбург каде ќе се пресели по завршувањето на сезоната. 28-годишниот играч ила злато со Данска од Олимпијадата 2016 во Рио и Мундијалот 2019. Татко му е од Гана, додека мајка му е Данкиња.

„Ние цело време сме во контакт со нашиот тимски доктор, Министерството за здравство и властите и ќе направиме с за да г спречиме ширењето на вирусот. Свесни сме за нашата обврска и одговорност во оваа критична ситуација. Здравјето на нашите играчи и вработени е наш најсисок приоритет“, рече спортскиот директот на клубот, Џенифер Кетерман.

Од клубот најавија и дека веднаш прекинуваат со одржувањето на тренинзите.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе