Дани Алвес осуден на 4,5 години затвор

Шпанскиот суд го осуди легендарниот бразилски фудбалер Дани Алвес (40) на 4 и пол години затвор за сексуален напад во Барселона на 30 декември 2022 година.

Притворен во Барселона од 20 јануари 2023 година, на Дани Алвес му се суди од почетокот на февруари таа година, а денеска ја дозна конечната пресуда.

Според обвиненијата, Алвес сексуално нападнал девојка во ноќниот клуб „Sutton“ во Барселона ноќта меѓу 30 и 31 декември 2022 година. Од 20 јануари 2023 година фудбалерот е во превентивен притвор, а условниот отпуст во неколку наврати му беше одбиван поради големиот ризик од бегство бидејќи Бразил нема договор за екстрадиција.

Пред судот сведочеа и жртвата, нејзиниот братучед, пријателите, портирот на ноќниот клуб и двајца келнери. Гласот на жртвата бил искривен за да се спречи нејзиното идентификување, а на крајот Алвес бил прогласен за виновен.

Обвинителството побара максимална казна од 12 години, а одбраната како олеснителна околност го наведе фактот дека Бразилецот бил пијан.

Дани Алвес мора на жртвата да ѝ исплати 150.000 евра и да ги плати трошоците за судењето. Тој е осуден и на 9 години и 6 месеци забрана за пристап и комуникација со жртвата.

По оваа судска одлука, одбраната на бразилскиот фудбалер сепак може да поднесе жалба до Високиот суд на Каталонија, а потоа, доколку пресудата остане неповолна, и до Врховниот суд.

URL

Дани Алвес никогаш официјално не ја заврши кариерата, но јасно е дека заврши со играњето фудбал на највисоко ниво. Неговиот последен ангажман беше во мексиканскиот УНАМ, а претходно играше за Барселона, Саун Паулу, ПСЖ, Јувентус, Севиља и Баиа.

Најдлабока трага остави во Барселона со 408 настапи, а со 43 освоени трофеи во текот на кариерата е меѓу најтрофејните фудбалери на сите времиња. За репрезентацијата на Бразил има 126 настапи.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе