21. МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ

[Дигитален Моден викенд Скопје] Првенчето на KTN носи мирис на Париз

Александра Спасеска
/ 19.05.2020 / 21:29

Живот на социјална дистанца. И мода на социјална дистанца. Тоа го налага новата реалност во која живееме, но се чини модата со сите нејзини елементи никогаш не ни била поинтимна.

Џагорот меѓу ревии на Модниот викенд Скопје можеби го нема, но тркалото на модната индустрија продолжува да се врти и да создава приказни. Колекциите што дизајнерите неуморно ги подготвуваа сега може сите да ги видиме во „виртуелниот прв ред“ и уште подобро – на приватна презентација, со лаптоп или телефон пред себе. Сите сме публика на дигиталниот Моден викенд Скопје, а во овој циклус имаме нов бренд за кој ќе џагориме, барем во пораки и коментари на Instagram ако не на пауза меѓу ревии.

Трите сестри Китановски застанаа зад семејниот бренд KTN и се претставија со првата колекција FemmEPIRE што недвосмислено кажува за каква жена креираат. Првенчето на KTN носи мирис на Париз и голем ентузијазам од трите креативки. Токму ентузијазмот и јасната визија се најсилните адути на KTN. Низ креациите се чувствуваат силни и можеби сѐ уште недоволно сплотени изрази, но естетиката е недвосмислена: основата е класична париска елеганција канализирана во современ израз, со стремеж да остави траен печат.

Изборот да се претстават со колекција во која доминираат класичната бела и црна боја е паметен – тука е важна силуетата. Трите креативни енергии се јасно изразени преку различниот избор на материјали и текстури, на моменти вешто сплотени во една симбиоза, додека во некои креации дури и бунтовно спротиставени. Суптилното покажување кожа преку провидни изрези и длабоки шлицови ја прави нивната femme fatal моќна, но не и немилосрдна.

KTN е бренд што најавува дека ќе биде бескомпромисен кога станува збор за елеганцијата и ќе ја слави жената со сите нејзини моќи, на начин што ќе ја истакне нејзината верзија на убавината.

Remote video URL

Шминка: Farmasi и Марија Лазарoва

Фризура: Revlon Professional

Фотографија: Света Богова Јовановска

Постпродукција: Aлекс Китановски

Кастинг: Виктор Цветановски

Модели: Александра Бошнакоска, Ангела Ѓоргиева, Андријана Илиоска, Пале Манева @ Podium Model Agency

Во соработка со: Skopje City Mall

Поддржано од: Lenor

Дигитален партнер: A1 Македонија

Сите колекции ексклузивно ќе бидат презентирани на социјалните мрежи, со премиера на снимените видеа и фотографии во партнерство со Skopje City Mall, а тука ќе ги читате критичките видувања за нив, низ призмата на модната блогерка и заменик-уредник на Kajgana.com, Александра Спасеска.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Стил

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[КАЈГАНА интервју] Камбек на Стефанија Насеска: Модно Скопје ќе стане Берлин на Балканот

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Блерта Османи е новата надеж на македонската модна сцена

Read more

Магазин

  • filter

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе