Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Главниот извршен директор на Twitter, Џек Дорси, објави дека забраната на американскиот претседател Доналд Трамп на таа социјална платформа, по минатонеделното насилство во Капитол, е исправна одлука, но претставува опасен преседан.

„Не ја прославувам ниту чувствувам гордост во забраната на Трамп на Twitter. По предупредување дека ќе преземеме такво дејство, одлучивме според најдобрите информации базирани на закани до физичката безбедност од и без Twitter. Дали е тоа исправно? Верувам  дека е тоа правилната одлука за Twitter. Се соочивме со неверојатни околности кои нè принудија да се фокусираме на нашите дејства за јавната безбедност. Офлајн насилството како резултат од онлајн говор е реално, додава Дорси.

Тој смета дека преземањето вакви забрани претставува преседан кој е опасен, поради моќта што поединецот или корпорацијата ја има над дел во глобалниот јавен дијалог.

Минатата недела Twitter го блокираше профилот на Доналд Трамп поради ризик од понатамошно насилство на поддржувачите на Трамп кои насилно влегоа во Капитол Хил.

Забраната поттикна критики од некои републиканци дека со тоа е нарушено правото на слободен говор на претседателот. Дури и германската канцеларка Ангела Меркел предупреди за потенцијалните ограничувања на слободата на говорот за кои треба да одлучуваат законодавците, а не приватните компании.

Трамп е блокиран на Twitter и на YouTube, а Дорси коментираше дека потезите на социјалните мрежи не се координирани, туку само се меѓусебно охрабрувани.

URL
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Интернет

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Read more

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сѐ што треба знаете за „Hitman 3“ пред да ја купите

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе

Што подготвуваат од Sony за љубителите на мали телефони?

Читај повеќе
  • filter

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Читај повеќе

Дали бавно ви работи Google Chrome? Можеби сте жртва на хакерски напад

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX испрати рекорден број сателити во вселената со една ракета

Читај повеќе

WhatsApp изгуби милиони корисници откако ги смени условите за користење

Читај повеќе

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Читај повеќе

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе