Доген Сити е концепт на живеење во град на вода

Како што нивото на морето продолжува да расте, иднината на урбаното живеење може да значи дека многу од нас ќе треба да размислат за живот покрај море во одреден момент во следните 30 години. Јапонскиот стартап N-ARK смисли концепт кој би можело да помогне.

Станува збор за концепт наречен Доген Сити, кој претставува самоодржлив град кој лебди во океанот, кој нуди уникатно решение за предизвиците на пренаселените градови и климатските промени. Градот е дизајниран да функционира како „паметен здравствен пловечки град“ во мирнодопски услови, како и самоодржлив град во случај на природна катастрофа.

Со дијаметар од 1,58 километри и обем од 4 километри, тој е повеќе мал град отколку метропола, но неговата модуларна природа значи дека може да се прошири доста брзо.

N-ARK тврди дека фокусот во мирнодопски услови ќе биде на здравствената заштита, градот е дизајниран да прими околу 10.000 жители, но неговата дневна популација може да се зголеми на 30.000. Жителите би можеле да користат телемедицина секојдневно со управување и анализа на податоци за станбената површина од прстенестите уреди, да анализираат крв, геном и градскиот оперативен систем.

Со комбинирање на медицински и геномски податоци, можно е попрецизно да се процени здравствената состојба и да се добие супериорна медицинска нега, како што се откривање лекови и роботска хирургија на далечина.

Доген Сити вклучува урбани земјоделски објекти кои им овозможуваат на жителите да одгледуваат сопствена храна и да ја намалат зависноста од надворешни ресурси. Дизајнот вклучува капацитети за производство на храна, училишта, болници, лаборатории за истражување и развој, стадиони, вертикални градини и паркови. Пловечкиот град е дизајниран да генерира сопствена енергија преку комбинација на обновливи извори, вклучувајќи соларни панели и турбини на ветер. Дел од нив се напредни системи за управување со вода кои ја прочистуваат и рециклираат отпадната вода, обезбедувајќи одржливо снабдување.

Во однос на транспортот, Доген Сити има мрежа на електрични возила и автономни беспилотни летала, минимизирајќи го застојот и емисиите на јаглерод. Распоредот на градот се карактеризира со ефикасна инфраструктура, вклучувајќи паметни транспортни системи и паметни мрежи за оптимизирање на користењето на ресурсите и подобрување на поврзувањето.

Целта на концептот е да се создаде еластична и прилагодлива урбана средина, а неговиот модуларен дизајн овозможува проширување и адаптација врз основа на потребите кои се развиваат и растот на населението.

Градот е опремен со напредна технологија за спречување и ублажување на катастрофи, нудејќи им безбедност на жителите. Станбените згради се наоѓаат подалеку од надворешниот прстен во внатрешниот „залив“ кој е наменет да ги заштити жителите од цунами.

Доген Сити сè уште е во концептуална фаза, но сепак нуди визија за иднината на урбаното живеење која предизвикува размислување. Пловечкиот град претставува алтернативен пристап кон традиционалните копнени градови преку справување со предизвиците на ограничениот простор, одржливоста на животната средина и климатските промени. Како што технологијата и иновациите продолжуваат да се развиваат, проектите како Доген Сити ги поместуваат границите на урбаниот дизајн и инспиративни дискусии за градовите на утрешниот ден.

N-ARK ќе го основа NEW OCEAN Consortium, заеднички потфат на индустријата, академијата и владата што интегрира различни индустрии, технологии, закони и регулативи за да го реализира концептот NEW OCEAN.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Архитектура

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе