Драстично поскапеа половните автомобили во Германија

Во Германија, половните автомобили се зголемија за речиси една третина во рок од една година, според Агенцијата за анализа на пазарот DAT.

„Во април, вообичаениот автомобил стар три години со бензински мотор беше за 30,1 отсто поскап од сличен автомобил во април минатата година“, покажува анализата на DAT. Во просек, автомобил стар три години со бензински мотор чинел 27.900 евра.

Дизелашите поскапеа повеќе од бензинците

Автомобилите со дизел мотори поскапеа уште повеќе, за 31,8 отсто, а за „дизелаши“ стари три години во просек требало да се издвојат 28.960 евра.

Според аналитичарите, цените на половните автомобили растат поради намалената понуда на нови. Кризата со корона влијаеше на недостигот на чипови и други делови за автомобилската индустрија, што го намали капацитетот.

Истовремено, цените на новите автомобили пораснаа за седум отсто во последните три години. Значителниот пораст на цените на половните автомобили не се однесува само на автомобилите до три години, туку и на постарите модели.

Кога понудата е ограничена, побарувачката расте

„Кога понудата е ограничена, побарувачката за постари модели расте, а тоа секако ја зголемува цената“, изјави портпаролот на агенцијата DAT.

Дебатата што се одржа во Германија во пресрет на корона кризата, која предвидуваше дури и делумна забрана за дизел автомобили, веќе не влијае на намалената побарувачка за овие возила, што беше забележливо среде таа дебата.

Според DAT, но и најголемиот интернет портал за половни автомобили mobile.de, има побарувачка за користени „дизелаши“, особено за оние со помоќни мотори.

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе