Едноставен трик за отклучување што треба да го знае секој сопственик на автомобил

Ако некогаш сте се обиделе да го отклучите или заклучите автомобилот од далечина за да се уверите дека навистина е заклучен, но автомобилот не реагирал, овој трик ќе ви се најде.

Ова сценарио е само по себе логично бидејќи јачината на сигналот што го емитува далечинското се намалува со растојанието.

Но, едноставен трик може да го реши овој проблем. Ставете го клучот под брадата, притиснете го копчето и светлата ќе се вклучат. Можеби сте слушнале за овој едноставен трик мислејќи дека е урбана легенда, но не е.

Причината поради која работи е затоа што главата (како и целото наше тело) е полна со вода. Кога ќе го притиснете копчето на клучот за да го отклучите или заклучите автомобилот, тој почнува да работи како антена и емитува електромагнетен бран кој минува низ водата и во тој процес се засилува.

Водата во празнина како вашето тело многу добро реагира на електромагнетни бранови. Кога радио брановите од клучот ќе влезат во вашето тело исполнето со вода, се создава таканаречен диелектричен резонатор. Ова ја зголемува амплитудата на бранот, а со тоа и опсегот на сигналот, пишува сајтот CarThrottle.com.

На YouTube можете да најдете и неколку видеа кои ја потврдуваат ефикасноста на овој трик. Тоа го одамна го демонстрираше популарниот водител Џереми Кларксон во емисијата „Top Gear“.

Remote video URL
Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе