Егзотично, вкусно, а едноставно: Индиски кари со пилешко и ориз

Рецептот воопшто не е комплициран, вкусот е домашен, а аромата светска. Доколку сте љубители на ароматична храна, ви предложуваме да го направите овој едноставен рецепт за индиски кари со пилешко.

Потребни состојки:
- 400 гр пилешко филе
- главица кромид
- 2 парчиња лук
- кари во прав
- црн бибер
- конзерва пелат од домати
- павлака за готвење

Подготовка:
Исечкајте го пилешкото на коцки и пржете во тава додека не се зацрвени, па додадете ги исечканиот кромид и лук. Зачинете со две лажици кари, пржете „на суво“ само една минута, а потоа додадете го пелатот од домати и оставете да се крчка 5 минути. Додадете ја павлаката и тоа количински  по желба, така што сосот да биде благ, а да ја задржи портокаловата боја. Зачинете добро со црн бибер и сервирајте со варен ориз.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Read more

Магазин

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Читај повеќе

Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Читај повеќе

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Читај повеќе

Фитнес совети за почетници: Како да се подготвите за првиот тренинг?

Читај повеќе

Какво ќе биде ова лето на љубовен план за вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

10 реченици кои не сака да ги слушне ниту една жена без деца

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Читај повеќе