ЕК: Нема никаква поврзаност помеѓу 5G и коронавирусот

Брисел, 17 април 2020 (МИА) – Европската комисија (ЕК) денеска одговори на бројните дезинформации што се шират на социјалните медиуми за некаква поврзаност со 5G мрежата и епидемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел.

Одговарајќи на новинарско прашање на редовниот дневен брифинг, Јоханес Барке, портпарол за дигитална економија во Европската комисија, повтори дека „не постои никаква географска или друга поврзаност помеѓу распоредувањето на 5G мрежата и појавувањето на коронавирусот“.

Европската комисија активно работи, рече тој, на спречување на дезинформациите поврзани со коронавирусот и има посебна единица посветена на оваа тема, каде се анализираат и лажните вести поврзани за 5G мрежата и вирусот.

-Ги видовме дезинформациите за 5G од некои извори на социјалните мрежи, платформите ги идентификуваа овие линкови и некои од нив како Facebook и YouTube веќе ги отстранија овие проблематични содржини, изјави Барке.

Европската комисија вели дека е посебно загрижена за дезинформациите во врска со коронавирусот бидејќи тие „играат со стравовите на луѓето“ и „создаваат конфузија кај граѓаните.“

Што се однесува до самата 5G мрежа и евентуалните здравствени ризици поврзани, на пример, со зрачењето, портпаролот порача дека изложеноста е „секогаш педесет пати помала од она што научните докази велат дека треба да биде за да им последици врз здравјето“.

-Заштитата на здравјето е највисокиот приоритет на Европската Унија, а ова ја вклучува и 5G мрежата, изјави Јоханес Барке.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Интернет

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more
Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Read more
Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Read more

Гик

  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Читај повеќе