Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Во светот на дигиталната комуникација без мимика и говор на телото, емотиконите станаа важни колку и интерпункцијата. Ги употребуваме за природно да ги нагласиме тонот и емоциите.

По две години социјална дистанца поради пандемијата станаа скори неизбежни. Но, оние кои први се досетија на идејата за дигитална иронија веројатно не ни можеле да замислат колку ќе станат популарни.

Почетокот потекнува пред 40 години на еден американски универзитет кога се осмислени емотиконите групирани за да означат изрази на лицето, првенствено на насмевка.

Модерните емоџи ги покриваат сите животни аспекти, од гримаси до гестикулации со раце.

„Со нив се нагласува како треба да разберете некоја изјава“, вели лингвистот Ерика Линк од Универзитетот во Бон која го истражува јазикот и комуникациите во дигиталните медиуми.

Емоџи денес не се користат само за означување на начинот на кој некој треба да се разбере нечија изјава, туку се и замена за интерпункција, смета Линк.

„Кога емотиконата се користи наместо точка на крајот на реченицата, на пример, нејзиното значење станува ‘експресивно’“, вели лингвистот.

Исто така, помагаат комуницирањето да биде поекономично.

Од друга страна, изостанувањето на емотикони во пораката има значење и често се користи за да се изрази посериозен тон.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Интернет

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more

Instagram тестира опција за гасење на известувањата за прочитана порака

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе