ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Започнаа разговори меѓу ЕСА и SpaceX за употребата на системите за лансирање.

Во средината на август, Европската вселенска агенција (ЕСА) започна прелиминарни технички разговори со SpaceX на Илон Маск во врска со привременото користење на ракетите за лансирање на приватната вселенска агенција, откако на Западот му беше блокиран пристапот до руските ракети Союз.

SpaceX се појави како клучен кандидат за привремено опслужување на лансирањата, заедно со Јапонија и Индија, но конечната одлука ќе зависи од презакажаното лансирање на ракетата Ariane 6.

„Би рекол дека има две и пол опции за кои разговараме. Едната опција е SpaceX, а другата е можеби Јапонија. Друга опција би можела да биде Индија“, откри директорот на ЕСА, Јозеф Ашбахер говорејќи за Reuters.

Тој оцени дека SpaceX е во поподготвена оперативна состојба и „секако една од резервните варијанти што се разгледува“.

Русија и Европа, како и другите големи светски сили кои соработуваат на полето на вселенската технологија, ги влошија своите партнерски односи поради војната во Украина. SpaceX и Илон Маск не одговорија на прашањата на медиумите и агенциите за можна соработка со европските партнери.

Тагови
реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Вести

Снупи ќе патува до Месечината

Read more

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Read more

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Read more

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе