ЕУ финансира тест за коронавирус што дава резултати за 30 минути

Брисел, 20 мај 2020 (МИА) – Европската Комисија соопшти дека еден од проектите што ги финансира во рамките на борбата против коронавирусот веќе дава позитивни резултати, а станува збор за брз дијагностички тест, јави дописничката на МИА од Брисел.

Тестот под име HG nCoV19 е еден од осумнаесетте проекти финансирани од Европската Унија во рамките на програмата Хоризонт 2020 и е брз дијагностички тест кој може да ја детектира инфекцијата на COVID-19 за триесет минути.

Станува збор за заеднички проект на научници од Ирска, Обединетото Кралство, Кина и Италија и е координиран од ирската компанија Hibergene.

-Ова е одличен пример на научни истражувања од ЕУ во акција, охрабрена сум што нашите научници одговорија на предизвикот, го развија овој дијагностички систем толку брзо и ја испорачаа оваа цел на нашите први итни повици. Клучно е коронавирусот да се дијагностицира побрзо и на посигурен начин, затоа што така се намалува ризикот од натамошно ширење на вирусот, изјави Марија Габриел, еврокомесарката задолжена за иновации.

ЕУ учествувала со 930 илјади евра во овој проект, а компанијата Hibergene ја поддржува во своите истражувања веќе дваесет години, информираат од Европската Комисија.

На овој тест научниците работат од февруари. Станува збор за тест кој преку “едноставен метод“ дава брзи резултати за дијагноза на болеста во раните фази на инфекцијата.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Здравје

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Read more

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Read more

Како да препознаете емоционално прејадување?

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе