СЕХА ЛИХА 2021/22

Еурофарм Пелистер со победа во Белград ја почна новата СЕХА сезона

Ракометарите на Еурофарм Пелистер успешно ја почнаа новата сезона во регионалната СЕХА лига. Битолчани вечерва славеа победа на гостувањето во Белград против Партизан со 25:23.

По изедначениот старт на натпреварот, Пелистер со серија од 5:0 дојде до водство од пет гола (11:6). Предноста од три до пет голови пелистерци ја одржуваа до 36. минута кога водеа со 17:12. Од тој момент Партизан заигра подобро во одбрана и поефикасно во напад па за само 10 минути го изедначи резултатот (19:19). При резултат 20:20, белграѓани имаа напад за прво водство, но не успеаја да постигнат гол. Следуваа три врзани гола за македонскиот тим за мирен финиш до конечен триумф.

Најзаслужни за победата на Еурофарм Пелистер се голманот Секели со 8 одбрани, десниот бек Мараш со 7 гола и пивотот Граџан со 5 погодоци, како и Периќ со 3 голови и 8 асистенции.

Во А групата се и екипите на Загреб и Татран кои својот меѓусебен дуел од 1. коло ќе го имаат на 11 февруари.

Ракомет

Штербик имал срцев удар

Лазаров го објави списокот на ракометари за баражот против Фарски Острови

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе