Евертон доби дозвола да го изгради стадионот на вода

Фудбалскиот клуб Евертон доби одобрение од британската влада за изградба на нов стадион во северниот дел на Ливерпул и со тоа веќе нема пречки за почнување на капиталниот проект на клубот.

Претходно, Градскиот совет на Ливерпул му издаде дозвола на Евертон за изградба на нов „стадион на вода“ на локација кај градскиот кеј на реката Мерси.

Клубот претходно соопшти дека бараат локација за изградба на нов стадион веќе 25 години затоа што сегашниот Гудисон Парк има многу ограничувања, особено кога станува збор за проширување на трибините. Новиот стадион треба да има повеќе од 52.000 места.

Проектот за изградба на нов стадион во Евертон вреди половина милијарда фунти и треба да обезбеди работни места за 15.000 луѓе, а се наведува дека треба да биде најмодерниот стадион во цела Велика Британија.

Предвидено е и дополнително обновување на сегашниот стадион Гудисон Парк, каде Евертон игра од 1892 година.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Архитектура

Поглед во најлуксузниот сафари камп во светот

Read more

Креативни идеи за пролетно уредување на мала тераса

Read more

Чудо од архитектура, а со децении нема ниту еден гостин

Read more

Направете сами: Креативни и модерни полици за книги

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Читај повеќе

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе