ФОРМУЛА 1 2020

Фетел: Веќе јасно кажав дека сакам да останам во Ферари

Ф1
/ 17.04.2020 / 17:47

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел, потврди дека на прво место би сакал да продолжи да вози за Ферари. Тој веќе почнал разговори со одговорните лица за можното потпишување на нов договор. Тековниот договор на Фетел истекува на крајот на 2020 година.

Според некои медиуми, Ферари му нуди на Фетел само едногодишен договор со значително намалување на платата, додека сега Германецот е еден од најплатените тркачи во Формула 1.

„Не мислам дека во овој случај можеме да зборуваме за одредена временска рамка за одлука. Од моја страна, можам да кажам дека ова, се разбира, зависи од тоа кога точно ќе се случи првата трка во сезоната. Што ќе се случи ако сакам да останам во Ферари? Според мене, јас веќе направив сè многу јасно, дури и на презентацијата на новиот автомобил во Австралија, реков дека сакам да останам во Ферари“, рече Фетел.

„Како што веќе реков, голема е веројатноста дека ќе мора да донесеме одлука пред првата трка, бидејќи во моментов, како што изгледа, нема да има трки барем до јуни или дури јули. Затоа сите чекаме“.

„Мислам дека без оглед на договорот, ќе зависи од тоа колку се чувствуваме удобно јас и тимот со него. Значи, во однос на времетраењето, јас немам идеја“, вели тој.

Пет од седумте Ф1 тимови со седиште во Велика Британија го ослободија својот персонал како одговор на здравствената криза, при што на пилотите им ги намалија платите.

„Очигледно, во моментот не знаеме како точно ќе изгледа сезоната, кога ќе започне и колку трки ќе има. Но, одлуките за ова остануваат меѓу мене и тимот, секогаш беше така и сега нема да направам исклучок“, смета Фетел.

Германецот додаде дека дури и ако првенството има 10 трки од можни 22, сепак тоа би било валидно.

„Сезоната е сезона, без разлика дали е 10, 15, 20 или 25 трки. Повторно, мора да бидете најупорни за победа. Кога има помалку трки, секоја добива уште поголема тежина и значење, но на крајот на кампањата, титулата си е титула. Десет трки ќе бидат доволни за валидна сезона“, заврши Фетел.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Ф1

Ништо и од Големата награда на Холандија

Read more

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе