Филмските критичари: Манекенките и инфлуенсерите го уништија фестивалот во Кан

Филмскиот фестивал во Кан падна на најниско ниво, според љубителите на филмската уметност.

Наместо да продолжат да го промовираат гламурот и да ги собираат најпознатите имиња од филмската индустрија, организаторите испратија покани до инфлуенсерите и ријалити ѕвездите кои едвај чекаа да се појават на црвениот тепих на престижниот фестивал.

„Кан стана вистински циркус“, рече филмски критичар кој престојуваше во тамошниот хотел „Marriott“, со ѕвезди како Кевин Костнер и Зои Салдана, кои престојуваа таму на овогодинешниот 77-ми филмски фестивал во Кан.

„Од едната страна е ѕвездата на 'Love Island', од другата е некој друг. Не велам дека таквите луѓе не се добредојдени во Кан, но со тоа филмскиот фестивал ја изгуби својата холивудска привлечност. Секаде каде што ќе ве свртите ќе видите некој инфлуенсер како се фотографира за социјалните мрежи. Ништо веќе не е ексклузивно во Кан, бесплатно е за секого“, изјави критичарот кој сакаше да остане анонимен.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tamara Kalinic (@tamara)

Овој филмски фестивал порано беше светски познат по внимателно избраната програма на филмови, а таму всушност беа направени многу режисерски кариери.

Добивањето покана за премиерата беше речиси невозможно и само избраните можеа да го прошетаат овој црвен тепих.

Среде морето од инфлуенсери и супермодели кои се собраа на галата на AmFar оваа година, вклучувајќи ги Бела Хадид, Хелена Кристенсен и Хајди Клум, оние што веќе имаа можност да присуствуваат велат дека целиот настан го изгубил својот ексклузивен шарм.

реклама

Филм & ТВ

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Read more

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Read more

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Read more

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Read more
 

Сцена

Бредли Купер исмеван поради новиот имиџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Расел Кроу вели дека му е малку непријатно поради снимањето на новиот Gladiator

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Romulus, седмиот филм од Alien

Читај повеќе
  • filter

Анистон снимена во јавност по посетата на пластичен хирург: Промените се очигледни

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан ја тужи Мадона поради премногу експлицитен настап: Изложеност на порнографија без предупредување

Читај повеќе

Уште едно од децата на Анџелина Џоли и Бред Пит се откажува од презимето

Читај повеќе

Лени Кравиц откри дека е во целибат девет години

Читај повеќе