Фјури го победи јутјуберот Пол пред очите на Роналдо и Тајсон

Британскиот боксер Томи Фјури (23) синоќа го победи јутјуберот Џејк Пол (26) во долгоочекуваниот дуел во Саудиска Арабија.

Борбата се договараше повеќе од една година, а синоќа конечно се сретнаа во рингот во градот Дирија во Саудиска Арабија.

Многу поголем притисок имаше Фјури, кому пред борбата му се закануваше постариот брат Тајсон, светскиот шампион на ВБЦ во тешка категорија.

„Ако Томи не може да го победи Џејк Пол, јас лично ќе го пензионирам. Заборавете на боксот ако не победи. Тој има амбиции да стане светски шампион и да победи некое момче од YouTube не треба да биде проблем“, Тајсон му порача на Фјури.

URL

Томи не го изневери и славеше по 8 рунди со поделена судиска одлука (76-73, 76-73, 74-75).

Борбата во крузер категоријата привлече големо внимание, а на неа присуствуваа дури и Кристијано Роналдо со својот син.

URL

Самиот настан беше организиран на највисоко ниво. Боксерите ги најави легендарниот Мајкл Бафер, а во публиката беше дури и Мајк Тајсон.

URL

Фјури ја продолжи одличната серија и сега има 9 победи од исто толку борби.

Пол, кој првпат се сретна со сериозен боксер во рингот и го доживеа првиот пораз по 7 борби, веднаш побара реванш.

На крајот, треба да се додаде дека и двајцата борачи финансиски многу добро поминаа бидејќи ќе поделат 8 милиони долари.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Останати спортови

Шпанија не дозволи настап на косовски каратисти на ЕП

Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе