Уметност

filter

Најдобрите фотографии направени со дрон во 2020

Победниците на Drone Photo Awards годинава покажуваат сосема поинаква перспектива на светот во кој живееме.
Read more
filter

Убавините на Македонија преку објективот на Александар Костадинов

Нашата земја има прекрасни места кои вреди да ги посетиме, а нивната бескрајна убавина ја документира талентираниот струмичанец Александар Костадинов.
Read more
filter

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

21-годишната илустраторка позната под името Yellow Pencil прави искрени ситуации за секојдневието на секоја девојка. Со сигурност ќе се препознаете во некои од нив.
Read more
filter

Најдобрите подводни фотографии на годината

Магазинот Scuba Diving ги објави победниците од натпреварот Through Your Lens, од категоријата најдобри подводни фотографии.
Read more
filter

Можете да ги замислите Disney принцезите на психотерапија?

Ликовите на Disney, a особено принцезите, низ годините биле тема на многу контроверзни ставови за тоа што ги учат децата, поконкретно девојчињата.
Read more
filter

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Хрватскиот фотограф Филип Молчан во овој серијал како тема ги зел хотелите од поранешна Југославија кои биле уништени или напуштени за време на и по војните кои резултираа со растурање на некогашната заедничка татковина.
Read more
filter

Дечкото со транспарент повторно има нешто да ви каже

Сет, познат како Dude With Sign ја освои јавноста со неговите транспаренти за навидум „неважните работи“ од секојдневниот живот.
Read more
filter

Најдобрата фотошоп мајсторија со Disney ликови што сме ја виделе досега

Сигурно сме прегледале стотици галерии поврзани со Disney ликовите, а голем дел од нив биле интересни фотошопирани илустрации.
Read more
filter

25 урнебесни фотографии од кучиња и мачки кои се „обидуваат“ да живеат заедно

Дека мачките се бестрашни, тоа го знаеме уште многу одамна. Сигурно сте виделе како мало маче се соочува со змија, крокодил, тарантула, но нивниот однос со кучињата е посебна приказна.
Read more
filter

Мајчинството низ иронични илустрации

Секој родител минува низ хумористични моменти во секојдневието со децата.
Read more
filter

(Не)случајна уметност: Портрети направени со смартфон во јавен превоз

Голем дел од нас кристат јавен превоз во нашите секојдневни животи. А не сфаќаме дека токму во секојдневието може да се роди најчистата уметност.
Read more
filter

Победници на конкурсот за најдобри астро фотографии 2020

Ова се победниците и второпласираните во сите категории на конкурсот Insight Investment astronomy photographer of the year за 2020 година.
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more