Фото

filter

19 ноември 1944, Тетово било ослободено

Градот Тетово бил последниот македонски град ослободен во Втората светска војна со што целата територија на Македонија конечно била исчистена од окупациските сили.
Read more
filter

18 ноември 1928, дебитирал Мики Маус

Со прикажување на краткиот цртан филм „Steamboat Willie“ (Пароброд Вили) во Њујорк започнала славната ера на Мики Маус.
Read more
filter

17 ноември 1869, отворен бил Суецкиот Канал

На денешен ден во 1869 година свечено бил отворен Суецкиот Канал. Флотата од околу дваесетина бродови кај градот Порт Саид навлегла во каналот на првото историско патување.
Read more
filter

16 ноември 1945, нацистичките научници се преселиле во САД

Во еден од најконтроверзните потези на крајот од Втората светска војна американските власти им овозможиле прибежиште на 88 германски научници кои претходно работеле за нацистичкиот режим.
Read more
filter

15 ноември 1533, Пизаро го освоил главниот град на Инките

На денешен ден пред неполни пет века шпанскиот конквистадор Франсиско Пизаро официјално го заземал главниот град на Инките, Куско.
Read more
filter

Фудбалерите го одржаа првиот тренинг пред Италија

Во понеделникот од 17:30 часот на терените на Тренинг-центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче македонските репрезентативци го одржаа првиот тренинг пред петочното квалификациско гостување кај Италија.
Read more
filter

13 ноември, 1944  – Ослободување на Скопје од фашистичкиот окупатор

На денешен ден, 13 ноември, во 1944 година, борците од 42. и 50. Народнослободителна дивизија на македонската војска и 16. Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичка окупација.
Read more
filter

12 ноември 1996, смртоносен судир над индиското небо

Летот 763 на Saudi Arabian Airlines и летот 1907 на Kazakhstan Airlines се судриле над Индија при што загинале 349 лица, што претставува трета најсмртоносна авионска несреќа во историјата на воздухопловството.
Read more
filter

11 ноември 1944, Куманово било ослободено

На 11 ноември 1944 година, по долга и крвава народноослободителна и антифашистичка борба со балистичките и четничките формации, градот Куманово бил ослободен од фашистичкиот окупатор.
Read more
filter

10 ноември 1885, Дајмлер го направил првиот мотоцикл

Германскиот инженер Готлиб Дајмлер заедно со индустријалистот Вилхелм Мајбах на светот му го претставиле првиот мотоцикл.
Read more
filter

9 ноември 1989, паднал Берлинскиот ѕид

Пред точно 32 години почнал падот на Железната завеса на Стариот континент откако бил урнат Берлинскиот ѕид, симболот на поделената Европа.
Read more
filter

Цицлест четврток

Read more
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more