Ѓоковиќ 334. недела на врвот на АТП листата

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ ја започна 334. недела на врвот на АТП листата.

Ѓоковиќ на вечната листа зад себе ја остави Мартина Навратилова, но пред него сè уште е Штефи Граф која помина 337 недели на врвот на ВТА листата.

Новак има солидна предност на првото место бидејќи има 1.493 поени повеќе од Данил Медведев кој во недела во Торонто го освои четвртиот Мастерс во кариерата.

Кои се во првите Топ 10:

Новак Ѓоковиќ(Србија) 12.113 поени

Данил Медведев(Русија) 10.620

Стефанос Циципас(Грција) 8.350

Рафаел Надал(Шпанија) 7.815

Александар Зверев(Германија) 7.263

Доминик Тим(Австрија) 7.005

Андреј Рибљов(Русија) 6.005

Матео Беретини(Италија) 5.533

Роџер Федерер(Швајцарија) 4.215

Денис Шаповалов(Канада) 3.625

Каспер Руд напредуваше и сега повторно е 11. тенисер во светот, а напредуваше и Роберт Хуркач кој сега е 12. во светот.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Тенис

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Read more

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Read more

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Read more
 

Спорт

ЕП ракомет: Црна Гора ја изненади Хрватска

Читај повеќе

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Читај повеќе

ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Читај повеќе

Шпански медиум тврди: Милан и Торино го сакаат Барди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Ибра: Голот на сезоната во Италија го постигна дефанзивец резерва

Читај повеќе

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Читај повеќе

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Читај повеќе