АТП МОНТЕ КАРЛО 2024

Ѓоковиќ доминантно почна во Монте Карло: Сафиулин немаше шанси

Враќање на теренот и на победничките патеки. Новак Ѓоковиќ ја надмина првата пречка и во второто коло на Мастерсот во Монте Карло го совлада Русинот Роман Сафиулин со 6:1, 6:2.

Српскиот ас беше слободен во првото коло, а денеска се чинеше дека преку мрежата е спаринг партнер, а не 41. тенисер на планетата. Во првиот сет Ѓоковиќ експресно поведе со 4:1 и немаше спас за Сафиулин, најдобриот во светот мирно го приведе првиот дел до крајот и дојде до почетната предност.

Русинот одигра минимално подобро во вториот сет, но веќе во четвртиот гем претрпе брејк кој Новак со мала мака го потврди и повторно поведе со 4:1, а потоа ја забележа првата победа по речиси еден месец.

URL

Во третото коло Ѓоковиќ ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу Французинот Артур Филс и Италијанецот Лоренцо Музети кој е закажан за подоцна вечерва.

URL

За потсетување, српскиот тенисер за првпат стапна на теренот по раната елиминација од Индијан Велс, а ова воедно му е прв дуел откако ја прекина соработката со Горан Иванишевиќ, па во Монте Карло друштво му прави Ненад Зимоњиќ.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе