Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето во Рим

Кајгана / МИА
/ 13.05.2022 / 10:45

Со победата над Швајцарецот Стен Вавринка со резултат од 2 : 0, во сетови 6 : 2, 6 : 2, Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот во Рим.

Ова претставува 89 четвртфинале на Мастер турнири во кариерата за најдобриот тенисер во светот.

Противник ќе му биде Феликс Ожер-Алиасим, деветтиот тенисер во светот, кој во осминафиналето беше подобар од Американецот Маркос Џирон со резултат од 6 : 3, 6 : 2.

Ова е прва средба на Ѓоковиќ и 21-годишниот Ожер-Алиасим. 

Remote video URL
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Тенис

Швјонтек ја одбрани титулата на ВТА Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ стигна до 1.000 победи и финале на Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ на триумф до јубилејна 1.000-та победа

Read more

Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето во Рим

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе