АТП ВИМБЛДОН 2022

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на грен слем турнирот во Вимблдон, совладувајќи го попладнево Јужнокореецот Куон Сун-ву со 3:1 во сетови (6-3, 3-6, 6-3, 6-4).

За второрангираниот тенисер на АТП листата ова беше 80. триумф на терените на Вимблдон со што стана првиот играч во историјата на светскиот тенис со најмалку 80 победи на грен слем турнирите.

– Овој спорт ми даде сè. Не сум веќе дете, но и натаму го сакам со целото свое срце. Што да кажам, 80, сега ја напаѓам стотката, порача Ѓоковиќ по пласманот во второто коло.

Негов следен противник ќе биде победникот од дуелот меѓу Австралиецот Танаси Кокинакис и Полјакот Камил Мајхжак.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тенис

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Read more

За првпат од 1999 првите три носители на Мастерс загубија во својот прв натпревар

Read more

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе