Среќен роденден

Google денеска наполни 23 години

Google денеска полни 23 години, а роденденот го одбележа со приказ на роденденска торта со свеќички на првата страница на пребарувачот.

Формирањето на компанијата започна во 1997 година, а официјално е основана на 27 септември 1998 година. Соосновачот Сергеј Брин, кој во 1997 година беше на постдипломски студии на Стенфорд, се сретна со другиот основач Лари Пејџ, кој во тоа време размислуваше дали да се запише на овој универзитет.

До следната година веќе заедно работеа на проектот и развија прототип на интернет пребарувач кој денес функционира во тоа што го знаеме.

„Секоја година имаме милијарда пребарувања на Google на повеќе од 150 јазици низ светот“, објавено е на блогот на Гугл по повод 23 роденден.

URL
Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Интернет

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Read more

Сите навалија на Pornhub кога падна Facebook

Read more

Дали сте знаеле дека постои опција „доверлив мејл“ во Gmail?

Read more

Instagram повторно не работи, некои корисници пријавуваат проблеми

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе