Грција ги легализираше истополовите бракови, ќе им биде дозволено да посвојуваат и деца

Макфакс
/ 16.02.2024 / 08:50

Грција стана првата земја со мнозинско православно население што ги легализираше истополовите бракови.

Оваа одлука на грчките власти значи дека на истополовите парови сега ќе им биде дозволено да посвојуваат деца.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис рече дека новиот закон „храбро ќе се справи со сериозната нееднаквост“.

Како што пишува BBC, законот ја подели земјата, а жесток отпор води Грчката православна црква.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис се залагаше за нацрт-законот, но му беше потребна поддршка од опозициските партии за да го соберат мнозинството во парламентот.

Она што беше дополнителен проблем е што пратениците од неговата владејачка централно-десничарска партија се спротивставија и на усвојувањето на Zаконот за легализација на истополовите бракови, пренесува медиумот.

„Луѓето кои беа невидливи конечно ќе бидат видливи околу нас, а со нив многу деца конечно ќе го најдат своето вистинско место“, рече Мицотакис во парламентот за време на дебатата.

На предлог-законот му беше потребно просто мнозинство за да помине во 300-члениот парламент.

Дваесет земји во Европа веќе ги легализираа истополовите бракови, но одлуката на Грција да им се придружи, според написите, е преседан, особено што таа е првата православна земја што го направи тој чекор.

Remote video URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
 

Ново

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе
  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе
  • filter

Tourbillon од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе