Hertz и Shelby го претставија Ford Mustang со повеќе од 900 КС

Компаниите Shelby American и Hertz ги претставија тјунираните копии на Ford Mustang, од кои некои имаат повеќе од 900 КС и ќе се користат за изнајмување.

Првите автомобили ќе пристигнат на одредени локации на Hertz ова лето, а цените за изнајмување сѐ уште не се познати. Оваа објава се однесува на тригодишната соработка на споменатите компании.

Remote video URL

Mustang Shelby GT500-H fastback е придвижуван од тјуниран Predator 5,2-литарски турбо V8 мотор од GT500, кој развива повеќе од 900 КС. Тоа ќе биде и најмоќниот автомобил во понудата на Hertz.

GT500-H доби карбонска хауба со истакнати отвори и е полесен за 13,61 kg од фабричката верзија.

Златните линии низ каросеријата и по праговите им оддаваат почит на првите автомобили Hertz Shelby Mustang. Не треба да ги заборавиме алуминиумските бандажи со гуми со високи перформанси.

Внатре, поточно на контролната табла, има табличка со производниот број на моделот GT500-H, а кабината е украсена со логото на Hertz и Shelby American.

Shelby ќе произведе 25 модели GT500-H, а 19 ќе бидат обоени во Shadow Black црна боја, додека 6 ќе носат Oxford бела боја. Автомобилите ќе бидат достапни за изнајмување во Феникс, Лас Вегас, Форт Маерс, Мајами, Орландо и Тампа.

Послаба алтернатива ќе биде Mustang Shelby GT GT-H достапен како кабриолет и fastback, а ќе биде придвижуван од 5,0-литарски Coyote V8 мотор кој испорачува 450 КС, како и актуелниот Mustang GT. Сепак, моделите GT-H користат различна хауба во споредба со стандардниот Mustang GT со тоа што имаат отвори, различна предна решетка со крила од двете страни, како и редизајнирани задни светла. Исто така, овој модел доаѓа со издувен систем Borla и 20-инчни тркала со Michelin гуми.

GT-H ќе биде достапен во Rapid металик црвена и Oxford бела боја, Carbonized сива и Shadow црна, и сите ќе имаат две златни линии низ каросеријата. Изнајмувањето ќе биде достапно во Атланта, Далас, Лас Вегас, Лос Анџелес, Сан Диего, Сан Франциско, Мајами, Орландо и Тампа.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Концепти

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Read more

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Read more

Hertz и Shelby го претставија Ford Mustang со повеќе од 900 КС

Read more

Ferrari SP48 Unica е новиот специјален производ на Маранело

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе