Hyundai повторно го произведе концептот Pony Coupe од 70-тите

Уникатниот концептен автомобил од 70-тите години на минатиот век макотрпно е рекреиран по речиси 50 години, а тоа е концептот Pony Coupe на Hyundai.

Пред сѐ, треба да се каже дека ова не е баш првиот автомобил произведен од Hyundai, бидејќи компанијата соработуваше со Ford во 1967 година и склопуваше примероци од моделот Cortina во фабриката во Улсан во Јужна Кореја. Од друга страна, е првиот затоа што тоа е концептот кој го инспирираше првиот сериски автомобил на јужнокорејскиот гигант. Сè што може да се види денес, од i10, i20, i30, Santa Fe и Tucson до Ioniq, потекнува од малиот, скромен хечбек со две врати.

Уникатниот Pony Coupe Concept беше претставен на Саемот на автомобили во Торино во 1974 година, а сега Hyundai повторно го произведе „од нула“ според неговите точни спецификации од таа година. Исто така, користени се материјали од 1974 година, а помош пружил италијанскиот дизајнер Џорџето Џугаро, човекот кој првично го дизајнирал.

Концептот се одликува со „остар“ дизајн, силуета во облик на клин, чисти, сурови и сигурни линии и „отсечен заден третман“ во стилот на хечбек.

Слично е и внатре, каде што има пловечка табла со инструменти ориентирана кон возачот, а исто така има и волан со еден крак и соодветен ретро аналоген дисплеј.

Големината на автомобилот одговара на модерната Fiesta, но е нешто „потенок“ и понизок од моделот на Ford. Во основа, тоа е мал автомобил, придвижуван од 1,2-литарски 4-цилиндричен бензински мотор поставен напред, кој развива 81 КС и ја испраќа силата на предните тркала.

Pony беше претставен на изложбата Вила д'Есте и е дел од проектот за глобално наследство на Hyundai наречен Hyundai Reunion.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе