УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

И Динамо се сопна во квалификациите за ЛШ

Хрватскиот шампион потклекна кај унгарски Ференцварош и ја заврши борбата за влез во групите од најеминентното светско клупско натпреварување.

Уште во 2. минута работите излегоа од контрола за Хрватите откако Герге Ловренчич погоди за рано водство на унгарскиот првак.

Во 23. минута надежта на Динамо се врати со несмасниот автогол на Мирто Узуни по едно нафрлување од корнер.

Сепак, истиот играч во 65. минута си ја поправи грешката, украде една топка на центарот и со брза контра ја затресе мрежата на Доминик Ливаковиќ.

Remote video URL

Динамо до крајот не успеа по втор пат да израмни и по Црвена звезда уште еден екс-ју гигант се збогува со фазата по групи од Лигата на шампиони. Хрватите сега ќе се борат за влез во Лига Европа, додека Ференцварош оди во плеј-офот.

За хрватскиот тим цел натпревар одигра македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, кој беше и капитен.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Спорт

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Читај повеќе
  • play_arrow

„Кралот“ и Лејкерс сигурно чекорат кон финалето на НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Читај повеќе
  • filter

Шкендија-Тотенхем низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Читај повеќе

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе