И mRNA, и векторските вакцини обезбедуваат добра заштита од тежок ковид

Додека Pfizer/BioNTech и Moderna mRNA генерираат повисоки нивоа на антитела за заштита од инфекција со SARS-CoV-2, вакцината базирана на вирусен вектор на AstraZeneca обезбедува еднаква заштита од хоспитализација и смрт од COVID-19, покажуваат десетици студии.

Панел од експерти во Југоисточна Азија испита 79 претходни студии за студија финансирана од AstraZeneca. Двата типа вакцини покажаа повеќе од 90 проценти ефикасност против хоспитализација и смрт, велат панелистите во извештајот објавен на  Research Square пред прегледот.

„Високите нивоа на антитела по вакцинацијата против COVID-19 често се толкуваат како ефикасност на вакцината. Сега знаеме дека иако почетните нивоа на одговорите на антителата може да варираат меѓу вакцините, нивната способност да спречат хоспитализација или смрт од COVID-19 е еднаква“, рече членот на панелот д-р Ерлина Бурхан, специјалист за белодробни заболувања на Универзитетот во Индонезија.

Портпаролот на панелистот рече дека резултатите сугерираат дека властите треба да стават на располагање секаков вид на вакцина што е достапен и оптимален за нивната локална ситуација, и дека луѓето кои можат да изберат која вакцина да ја примат треба да знаат дека најдобрата е онаа што можат да ја добијат најбрзо.

Посебна студија објавена во списанието Nature Communications покажа дека иако вакцината на Moderna обезбедува малку поголема заштита од инфекција со коронавирус отколку Pfizer/BioNTech, „нема разлики во ефикасноста на вакцината против хоспитализација, интензивна нега или смрт/преместување во хоспис“.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе