Иако заминаа, најдобри стрелци за 2021 на Барса и Јуве се Меси и Роналдо

И покрај тоа што оваа календарска година одиграа само една полусезона, Меси и Роналдо на крајот завршија како најдобри стрелци на нивните поранешни клубови.

Кристијано Роналдо на крајот од летниот преоден рок го напушти Торино и потпиша за Манчестер Јунајтед, но сепак годината ја затвора како најдобар стрелец на „Бјанконерите“.

Тој годинава за Јуве постигна 20 гола во сите натпреварувања, а потоа додаде 13 на 18 натпревари во дресот на Манчестер Јунајтед со кого до 31 декември има уште некој натпревар и шанса да ја подобри статистиката.

Неговиот ривал Лионел Меси исто така ја носи истата „титула“ најдобар стрелец на својот поранешен клуб. Тој годинава за Барса постигна дури 28 голови, па не случајно никој не успеа да го надмине иако од лето настапува за друг клуб, францускиот ПСЖ.

Во дресот на „Светците“ Меси го нема истиот ефект како во Барса. Сезонава има само 6 гола на 16 натпревари од кои само 1 во Лиг 1, а 5 во Лигата на шампионите.

URL
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе