Идеја за ручек без месо: Мусака од модри патлиџани

Мусаката од модар патлиџан без месо е одлична за топлите летни денови, а рецептот е многу едноставен.

Постојат многу начини за подготовка на модар патлиџан, а тој е исклучително хранлив и одлична замена за месото, па затоа треба што почесто да го ставате на вашата трпеза. Неговиот благ, но уникатен вкус им дава посебна нота на јадењата, а најубав е кога се јаде на скара или похуван.

Сепак, подготвена на овој начин, како мусака, ќе биде совршен додаток на јадењата со месо, но и комплетен лесен летен оброк.

Потребни состојки:

  • 4 средни модри патлиџани
  • 3 домати
  • 200 gr крем сирење
  • 150 gr кашкавал
  • 3 чешниња лук
  • 5 лажици маслиново масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Модрите патлиџани измијте ги, па со кората исечете ги на подебели прстени и ставете ги во солена вода да отстојат најмалку 15 минути. Потоа исплакнете и исушете со кујнска крпа. Прелијте ги парчињата модри патлиџани со маслиново масло и кратко пропржете ги на сува тава. Доматот исечкајте го на коцки, изгмечете го лукот и посолете и побиберете, па сè соединете.

Садот за печење намачкајте го со маслиново масло, наредете половина од прстените од модар патлиџан, премачкајте со половина од крем сирот и посипете со половина од ренданиот кашкавал. Потоа истурете ги исечканите домати и завршете со ред од модар патлиџан. Одозгора на мусаката посипете го остатокот од кашкавалот.

Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Кога ќе сервирате украсете со свеж босилок.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита од шолја

Read more

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Read more

Рецепт на денот: Мисиркино во сос од лимон и лук

Read more

Идеја за десерт: Колач со боровинки и рибизли

Read more
 

Магазин

Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пита од шолја

Читај повеќе

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе