Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Прженото бело месо со компири спаѓа меѓу наједноставните јадења, но и највкусните. Навистина превкусен ручек за кој нема да потропите многу пари, а ниту пак време.

Бело месо со компири нема никој да одбие, особено поради тоа што лесно се подготвува. Овој рецепт не е нешто што никогаш не сте го пробале, но можеби не сте го подготвиле на ваков начин. Потребно ви е бело месо, компири, пиперка и зачини. Сето тоа ќе го испржите и ќе имате за сервирање одличен ручек за малку пари.

Потребни состојки:
 • 500 гр компири
 • 300 гр бело месо
 • 1 пиперка
 • 20 гр путер
 • 1 чешне лук
 • власец
 • 1 лажичка блага пипер
 • сол
 • бибер
 • масло
Подготовка:

Компирите пресечете ги на помали парчиња и кратко обарете ги во солена вода. Белото месо исечете го на коцки, посолете го, побиберете го и посипете го со блага пипер. Прелијте го со масло и добро промешајте. Испржете го месото па извадете го од тавата. Во истата тава ставете ги компирите кои сте ги процедиле, а кога малку ќе се испржат додадете сечкана пиперка и лук. Две-три минути пред крајот вратете го и месото, а на крајот посипете со власец.

Remote video URL
реклама

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
 • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
 • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
 • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе