ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Илејн Томпсон-Хера собори олимписки рекорд стар 33 години

Јамајканската атлетичарка Илејн Томпсон-Херах го собори олимпискиот рекорд на 100 метри стар 33 години.

Томпсон-Хера (29) изненадувачки триумфираше на денешната последна трка на 100 метри на ЛОИ во Токио и го освои олимпиското злато.

URL

Таа ја истрча делницата за 10,61 секунди и со тоа за стотинка го сруши рекордот поставен од легендарната Флоренс Грифит Џојнер во 1988 година во Сеул.

Но, Грифит Џојнер сепак го држи светскиот рекорд со нереални 10,49, исто така од 1988 година.

Заедно со Томпсон-Хера, на подиумот се искачија и нејзините сонароднички – првата фаворитка Шели-Ен Фрејзер-Прајс освои сребро (10,74) и Шерика Џексон бронза (10,76).

URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Останати спортови

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Read more

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Read more

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе