Илон Маск го претстави новиот автономен дрон брод на SpaceX

Првиот човек на SpaceX, Илон Маск на Twitter го претстави новиот автономен дрон брод наречен A Shortfall of Gravitas (ASOG). Првиот тест лет мина успешно.

Намерата е да се користи за мисиите на ракетите Falcon 9 и Falcon Heavy коишто ќе се лансираат од Вселенскиот центар Кенеди и Вселенската станица Кејп Канаверал на Флорида.

Ако се прашувате зошто му се потребни три дрон бродови на SpaceX, одговорот е јасен. Амбициите коишто се однесуваат на распоредот за лансирање растат, така што ќе бидат потребни повеќе активности за спас на ракетите.

Во мисиите на лансирање на Falcon Heavy, дрон бродот мора да плови неколку дена источно од Флорида. Патувањето обично трае шест до седум дена, но понекогаш и подолго. Покрај тоа, кога бродот ќе се врати во пристаништето, потребни се меѓу 24 и 72 часа ракетата да се отстрани од бродот.

Тоа значи дека можеби истиот нема да биде достапен за следното лансирање, па затоа е потребен трет брод.

Remote video URL
Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Вести

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Read more

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Читај повеќе

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Читај повеќе

Telegram е рај за сајбер криминалците

Читај повеќе

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

Читај повеќе

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Читај повеќе

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Читај повеќе