Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Instagram вложува многу напори за да му конкурира на TikTok, а дел од тоа е и новиот потег на социјалната мрежа.

Почна да тестира една значајна промена, а тоа е секоја објавено видео на Instagram да стане Reel. Целта на оваа промена е да привлече што поголема публика на Instagram и на Facebook.

„Ја тестираме оваа функција како дел од напорот да го поедноставиме и унапредиме искуството на гледање видеа на Instagram“, порачаа од Meta.

Instagram започна со Reels во август, 2020 првично во САД и бележи напредок со овој краток формат на видеа. Во компанијата се надеваат дека видеата ќе бидат погледани благодарение на поголемата достапност, видео ефекти, музика и слично.

Засега не е познато дали промена ќе доживеат досега објавените видеа.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Интернет

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Read more

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Read more

Како да се вратите на стариот Gmail ако не ви се допаѓа новиот изглед?

Read more

Цени на мобилниот интернет низ светот: Каде се рангира Македонија?

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе