Инженери докажаа дека мостот на Да Винчи функционира

Големиот Леонардо да Винчи меѓу другото дизајнирал и мост кој никогаш не бил изграден, но денес инженерите докажаа дека тој успешно би функционирал.

Во 1502 година отоманскиот султан Бајазит II сакал да го спои Истанбул со Галата со многу поголем мост од оној изграден од Јустинијан во 6-тиот век.

Леонардо да Винчи понудил решение на инженерскиот предизвик, мост доволно голем под кој ќе минувале бродови. Но, султанот не ја прифатил идејата која на Отоманската империја би ѝ го подарила најголемиот мост во тоа време.

Нацртите на Да Винчи за мостот се сметале за изгубени сѐ до 1952 година кога биле пронајдени. Оттогаш се инспирација за стотици инженери, а во 2001 во Осло беше направен мал модел на леонардовиот мост кој до денес перфектно функционира.

Карли Баст од Технолошкиот институт во Масачусетс изработи модел со размер од 1:1500 направен од 126 блокови со помош на 3D-принтер и својата макета ја претстави на конференција во Барселона.

Истражувала какви материјали биле достапни во времето на Да Винчи за мостот да биде изграден онака како што бил оригинално замислен. Заклучила дека најдоброто решение би било камен бидејќи со цигли или дрво не би бил доволно цврст.

„Мостот е неверојатно амбициозен проект. Во тоа време бил десет пати подолг од останатите мостови. Сѐ се држи заедно само со компресија“, вели Баст.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Read more

Архитектура

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Read more

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Read more

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе